İran Kahvaltısı ve Kahvaltı Sofraları

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
1 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle

89 kişinin defterinde

İran Kahvaltısı ve Kahvaltı Sofraları
12 Haziran 2016 2118 defa okundu 0 yorum

İran Kahvaltısı, bulunduğumuz coğrafyadan dolayı Türk kültürüne yakın bir kahvaltı kültürüdür. Kahvaltıda sunulan lezzetler Türk ve Anadolu lezzetleri ile benzerlik gösterebiliyor.

İran Kahvaltısı sofralarında en çok dikkat çeken ve önem verilen Pers Çayıdır. Pers Çayı, çay yaprakları ile gül yapraklarının harmanlanması ile demlenir ve bizde olduğu gibi şeffaf cam bardaklarda servis edilir ancak hotellerde genellikle porselen bardak ile karşılaşabilirsiniz. Pers çayı demi ise yine bize yakın bir alışkanlık olarak kişinin arzusuna göre önce dem sonra su ile hazırlanır.

Pers çayı yanı sıra, İran’da çok çeşitli bitki çaylarını tüketme alışkanlığı vardır. İran’ı ziyarete gidenlerin hiç unutamadıkları lezzetler arasında çay çeşitlerinin en başta olduğu söyleniyor.

Çok çeşitli kültürlerin yer aldığı İran’da, kahvaltı mutlaka naan ismi ile bilinen düz ekmekler ile yapılır. Kahvaltının bir diğer olmazsa olmazlarından Tebriz beyaz peyniri ve reçel çeşitleridir. Tebriz peyniri, labne ile klasik beyaz peynir arasında bir lezzet olarak tanımlanabilir. Reçel olarak en çok dikkat çeken ise havuç reçelidir.

Tırnaklı pide, renkli porselenler ve çini işlemeli tabaklar, pers kültürünün olmazsa olmazıdırlar.

iran_kahvaltisi iran_kahvaltisi2